Łucznictwo

Czym jest łucznictwo?

Łucznictwem określana jest umiejętność oraz praktyka posługiwania się łukiem (zwykle w łucznictwie sportowym i rekreacyjnym – strzelanie do tarczy). Łuki należą do najstarszych broni tzw. miotających i znane są człowiekowi około 35 tysięcy lat.

 

Kto może strzelać?

Praktycznie każdy, pod warunkiem zaakceptowania zasad bezpieczeństwa i posiadający wystarczającą siłę by napiąć łuk. Dyscyplina wymaga skupienia, analizy sytuacji pogodowej by wymierzyć odpowiednio do tarczy. Nie jest to łatwa dyscyplina lecz, gdy pojmie się ogólne zasady może być przyjemnym sportem wypełniającym wolne chwile.

Sprzęt w łucznictwie

Do sprzętu niezbędnego w tej dyscyplinie należą:

Łuk, do którego twardości dobiera się strzały – powinien być sprawny i prosto strzelający. Cięciwa, czyli element łuku nadający pociskowi (strzale) odpowiednią prędkość. Jest napinana ramionami łuku. Produkowane są zwykle z tworzyw sztucznych posiadających zerową naciągliwość i niewielkie opory podczas ruchu w powietrzu. Niektóre łuki mogą być także wyposażone w celowniki, których stosowanie to indywidualny wybór łucznika.

Łucznictwo nie może się też obejść bez strzał, na rynku dostępnych jest kilka rodzajów strzał: zbudowanych z włókna szklanego, węglowego, aluminium lub drewna.

Niezbędna też jest tarcza, składająca się z 10 pól w 5 różnych kolorach. Każdy kolor jest inaczej punktowany:

  • żółty (punkty 10 i 9),
  • czerwony (punkty 8 i 7),
  • niebieski (punkty 6 i 5),
  • czarny (punkty 4 i 3)
  • biały (punkty 2, 1 i 0).

ZAPRASZAMY WSZYSTKICH DO WYPRÓBOWANIA TEJ NAJSTARSZEJ NA ŚWIECIE BRONI WYKORZYSTUJĄCEJ ENERGIĘ KINETYCZNĄ. POCZUJCIE SIĘ JAK NA ŚREDNIOWIECZNYM TURNIEJU I SAMI SPRAWDZIE JAK TRUDNA TO DYSCYPLINA.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress